Drobečková navigace

Střední Haná > Turistika > Mikroregion

Mikroregion

mikroregion_stredni_hanaMikroregion Střední Haná má z pohledu cestovního ruchu poměrně specifické postavení. Má svým návštěvníkům co nabídnout, mezi pozitivní skutečnosti a přednosti patří například celá řada kulturních památek, přírodních zajímavostí, ale i klimatické podmínky vhodné pro celoroční rekreaci, lesy, pořádané společenské a kulturní akce nebo rozšiřující se síť cyklostezek. Na druhé straně mikroregion nepatří mezi standardní turistické destinace.
Současnou cílovou skupinou z níž se mohou rekrutovat turisté a další návštěvníci jsou zejména lidé z Olomouckého kraje, okolních krajů (Moravskoslezského, Zlínského, Jihomoravského), kteří hledají příležitosti k aktivnímu trávení volného času. Významnou skupinou hostů se mohou stát i turisté z Německa, Nizozemí nebo Polska, mikroregion Střední Haná má do budoucna výrazný potenciál.
Vedle existence kulturního a přírodního potenciálu je nutné mít vybudovanou síť služeb, která návštěvníkům umožní příjemnější i delší pobyt. Jde zejména o stravovací a ubytovací zařízení, volnočasový program – příležitosti pro sportovní, společenské a kulturní vyžití. Přestože i v tomto směru se situace ve městě Kojetín i v mikroregionu neustále zlepšuje, jednoznačnou skutečností zůstává, že zde chybí vhodné ubytovací kapacity.

5040

Němčice nad Hanou – Kojetín – Lobodice

47

Olomouc – Tovačov – Chropyně – Kroměříž

5013

Prostějov – Němčice nad Hanou – Zdounky

 

B. Přírodní a kulturní památky, turisticky atraktivní místa

V mikroregionu Střední Haná se jedná o:

 • Areál koupaliště v Kojetíně
 • Sjíždění řeky Moravy
 • Zámek v Tovačově
  • Původně gotický hrad ze 14. století s renesančním portálem z roku 1492, renesančně upravován v 16. století a znovu koncem 17. století, novorenesanční křídlo z roku 1890. Jeho tzv. Spanilá věž je dominantou kraje.
 • Židovské muzeum v Tovačově
 • Tovačov – Městská památková zóna, kostel sv. Václava, mohyla
 • Kojetín – židovský hřbitov, kostel Nanebevzetí Panny Marie
 • Koupání na Tovačovských jezerech
 • Polkovice – středisko agroturistiky

Mikroregion může využít i svou polohu uprostřed cesty mezi dvěma z nejvýznamnějších turistických center na Moravě – městy Olomouc a Kroměříž.

C. Podmínky pro kulturní, společenské a volnočasové aktivity, doprovodný program

 • Kojetínské hudební léto – týdenní akce
 • Přehlídka amatérských divadelních souborů v Kojetíně – letos se pořádá již 13. ročník, 9 soutěžních a 6 nesoutěžních představení
 • Hanácký divadelní máj v Němčicích nad Hanou
 • Hanácké slavnosti v Němčicích nad Hanou

a více dalších akcí místního i regionálního významu

Mikroregion se může stát cílem krátkodobých návštěv (do čtyř dnů) a bude jednoznačně orientován především na městskou (kulturně – poznávací) turistiku a turistiku sportovní, rekreační.
Cílovou skupiny jsou tedy jednak lidé z regionu, hledající příležitosti k aktivnímu trávení volného času a rovněž turisté z celé ČR, případně i zahraničí využívající turistické programy kraje – aktivní dovolená, dovolená na kole, památky Střední Moravy apod.

Významným, v současnosti připravovaným záměrem, s nadregionální dosahem je projekt Rekreačního využití Tovačovských jezer. Projekt řeší možnost koupání, aktivního odpočinku se sportovním a kulturním vyžitím a v horizontu několika let by u Tovačova měl vzniknou komplex zahrnující centrum vodních sportů (tobogan, skokanská věž, plovoucí ostrov, pontonový most s molem), amfiteátr, pěší i cyklistické stezky volnou přírodou, sportovní centrum a další stavby.
Jedná se o projekt s předpokládanými náklady přesahujícími 100 mil. Kč.

Stávající počet turistů, hostů a návštěvníků v mikroregionu:

 • Kojetínské hudební léto – průměrná denní účast cca 200 posluchačů, za týden až 1.500 hostů
 • Přehlídka amatérských divadelních souborů – denně se účastní asi 500 diváků
 • Areál koupaliště v Kojetíně – v sezóně je denní návštěvnost asi 700 (víkendy až 1.000) plavců
 • Zámek Tovačov – každoročně jej navštíví více než 20 tis. turistů
  (2001 – 18 tis. návštěvníků, 2002 – 23 tis. návštěvníků, 2001 – 21,5 tis. návštěvníků)

Tab. 23: Přírodní a kulturní památky, turistické zajímavosti

Obec turistické zajímavosti, přírodní, kulturní památky

Ivaň

Kaple sv. Floriána, kaple ve středu obce z r. 1898

Kojetín

Židovský hřbitov, kostel Nanebevzetí Panny Marie, mariánský sloup, pořádané kulturní a společenské akce

Značené cyklotrasy a cyklostezky, Loděnice u soutoku Moravy a Mlýnského náhonu. V areál jsou šatny, sociální zařízení a úschovna lodí, Bikrosový areál – terénně upravená dráha, Areál koupaliště, 50m bazén, rekreační bazén, brouzdaliště, hřiště na plážový volejbal, sociální zázemí a občerstvení. Bazény budou vybaveny tobogány, skluzavkami a dalšími atrakcemi, Bowling city, zařízení nabízející možnosti hrát bowling, squash, billiard, šipky apod.

Křenovice

Kulturní dům má 2 sály, jeviště, balkón, kuchyň, v polosuterénu Snack bar. Kapacita kulturního domu je do 250 hostů. Pořádají se zde taneční zábavy, plesy, diskotéky, svatby, pohřby, rodinné oslavy, divadelní představení atd.Kulturní dům má kotelnu na zemní plyn.

Lobodice

Křižovatka cyklotrasy, přírodní rezervace Zástudánčí, hanácký žudr, záměr rekreace u Skašovských jezer, sportovní rybolov

Měrovice n. H.

Kostel sv. Bartoloměje, obec je napojena na cyklotrasy

Němčice n.H.

Kostel sv. Máří Magdalény, sochy sv. J. Tadeáše, sv. F. Xaverského, Jana Nepomuckého, pomník k světovým válkám, pomník – sousoší sv. Cyrila a Metoděje s mariánským sloupem, věž, žudr, školy

Městské kulturní středisko – zprostředkování ubytování, pořádání kulturních akcí, informační centrum

Obědkovice

Kaplička zasvěcena sv. Gotthardovi
Nové dětské hřišté a tenisové kurty. Hřiště je v provozu od 9,00 hodin do 20,00 hodin. 

Oplocany

Kulturní památka - sv. Florian 

Polkovice

V okolí obce, cyklotrasy, agroturistika 

Stříbrnice

V obci se  zbudovala víceúčelové hřiště s umělým povrchem (malá kopaná, tenis, volejbal, nohejbal), které ve své první sezoně začali využívat i občané z okolí. 

Tovačov

Zámek Tovačov – původně gotický hrad ze 14. století s renesančním portálem z roku 1492, renesančně upravován v 16. století a znovu koncem 17. století, novorenesanční křídlo z roku 1890. Jeho tzv. Spanilá věž je dominantou kraje.

Židovské muzeum, Městská památková zóna, kostel sv. Václava, mohyla, Hradecký rybník, Skašovská jezera, městem prochází významná cyklistická trasa – č. 47 Moravská stezka

Troubky

Nedaleko obce soutok řeky Bečvy s Moravou, přírodní rezervace Zástudánčí

Uhřičice

Socha sv. Floriána z r. 1742, busta J. A. Komenského od Jaroslava Úprky 1905, shybka/syfon – křížení dvou řek podtokem

Záříčí

Přírodní vodní nádrž Pískáč, Moravská cyklostezka č. 47 procházejícím povodím Moravy, kaple sv. Floriána, socha sv. Františka, Boží muka, 3 kříže – nejstarší z roku 1746, pomník padlým a HAM – památník povodním, místní hřbitov

Tab. 24: Turistická infrastruktura v Mikroregionu Střední Haná

Obec turistická infrastruktura

Ivaň

Nabídka není

Kojetín

V omezené míře, 2 nedostačující penziony. Záměr obnovy Pivovarského hotelu, který nabídne ubytování ve 21 klasických hotelových pokojích a ve čtyřech větších apartmánech, celková kapacita hotelu bude 56 lůžek, dále sál s kapacitou 60 míst, restauraci a informační centrum.

Stravování – širší spektrum restauračních zařízení různé úrovně

Křenovice

Možnosti ubytování nejsou, stravování – Pohostinství u Jarmily, Snack bar

Lobodice

4 restaurace, možnosti ubytování nejsou

Měrovice n. H.

Nabídka není

Němčice n.H.

Penzion a restaurace Zátiší – nabídka ubytování i stravování, Schakebar – stravování, Přerovská pivnice, Pivnice Koruna

Obědkovice

Nabídka není

Oplocany

Nabídka není

Polkovice

Nabídka není

Stříbrnice

Nabídka není

Tovačov

Možnost ubytování není, do budoucna možné využití Hotelu U tří králů (nutná rekonstrukce II. patra). Stravování – Hotel U tří králů, restaurace Klárka, Esko bar, pohostinství Na Růžku

Troubky

Obec vlastní ubytovnu (cca 70 lůžek), stravování v jídelně společnosti Troubecká hospodářská a.s., případně ve školní jídelně a v místní restauraci

Uhřičice

Nabídka není

Záříčí

Penzion U Kryštofa

Kojetínské hanácké hody – pravidelně se účastní cca 1.500 návštěvníků

Regionálně významné akce Kojetínské hanácké hody