Drobečková navigace

Střední Haná > Turistika > Tipy na výlet > Památky a poznání

Památky a poznání

Tovačov

Rybník Kolečko - staleté duby na hrázi, vzácné druhy brouků, hub, ptáků.

Hradecký rybník - výlovy v polovině října, atrakce, práce rybářů, rybí speciality.

Štěrkopísková jezera  u Tovačova vzniklá těžbou, plocha přes 200 ha, lidově nazývaná Donbas - „hanácké  moře“- rybářský ráj, největší vodní plocha na střední Moravě.

Troubky

soutok Bečvy s Moravou, troubecký jez a malá vodní elektrárna.

Lobodice

most přes Moravu, pohled na neregulovaný tok Moravy, původní břehy, porost lužního lesa, kolonie volavek, vzácné břehule a ledňáčci.

Po břehu Moravy ke Kojetínu a dál…

Uhřičice

zastávka u Uhřičic u sifonu - uměle vybudované křížení přirozeného toku říčky Valová s uměle vytvořeným Mlýnským náhonem, kdy Ml.náhon podtéká říčku Valová, technicky unikátní dílo z r. 1911

…a dál  za přírodou....

Kojetín

Relaxační zóna  - Biocentrum a upravené chodníky  kolem rybníka Na hrázi s naučnou stezkou , cyklostezka kolem Moravy, projížďka alejí starých stromů Špalír k rybníku  Na Hrázi - roste zde kotvice plovoucí-vzácná rostlina, množství vodních ptáků, obojživelníků. U rybníka v restauraci „Na Hrázi“ možnost občerstvení, venkovní posezení, koupaliště a hřiště LOĎ , loděnice u soutoku Moravy a Mlýnského náhonu, 

 

… a dál za památkami...

Kojetín

-  židovské památky, kostel Nanebevzetí Panny Marie odtud dál na Kroměříž  za památkou Unesco nebo na trasu č. 5040 směr Měrovice nad Hanou dále Němčice nad Hanou a Plumlov. Cestou je možné vidět kostely v Medovicích a v Němčicích, kde lze vidět barokní  sochy,  pomník obětem  světových válek, mariánský sloup a starobylý hanácký žudr.

Lesem na Záříčí

klidná jízda ve stínu přímých lesních cest, v chládku mohutných topolů, lip, dubů a jasanů, na jaře krásný zpěv ptáků, bohatá jarní flora, v Záříčí občerstvení a ubytování v penzionu U Kryštofa, možnost rybolovu a koupání na štěrkovišti Pískáč, v okolí významné louky, největší na střední Moravě s bohatými společenství rostlin a živočichů, v Chropyni zámek a zámecký rybník s obrovskou kolonií racků, koupaliště, odtud dál na jih po Moravské dálkové stezce do Kroměříže.