Pro letošní rok se musí návštěvníci Šumperka i místní obyvatelé, kteří chtějí vyrazit za vánočním punčem, svařákem, zabíjačkovými a jinými laskominami vydat k radnici na náměstí Míru. (tedy platí to…
V druhé polovině 19. století začaly poměrně houfně vznikat nové, dá se říci průmyslové pivovary. Důvod byl prostý, zvyšoval se počet obyvatel, tím i počet zákazníků a dřívější takřka manufakturní…
Posledními objekty neživé přírody, které v počtu víc jak hojném fňukají a stěžují si, že je počet ikonek na mapách.cz je znázorňujících nedostatečný anebo vůbec žádný, jsou skály HOSTÝNSKÝCH VRCHŮ.…
Skupina Fleret o ní natočila jednu z mých nejoblíbenějších písní, ve které se pěje: U Chladnéj studně sedáváš o čemsi smutném přemýšláš... … zbavit ju mosíš tých spadaných listů …
Oficiálně se jmenuje Doubrava (676 m), jenže v blízkém i vzdálenějším okolí mu nikdo neřekne jinak než „Barák.“ Jeho vrchol výrazně vystupuje z hlavního hřebene Vizovických vrchů, kterým prochází…
Jak už jsem se zmínil v úvodu předchozí stati, stížnostmi na chybějící symboly a jiné nesrovnalosti v mapách.cz mne bombardovaly i Jejich Veličenstva, skály nacházející se pod ochranou vládce…
„Lůčka, Lůčky“ byly prapůvodní nazvy dřevěné dědinky, která vznikla na místě velkých pastvin a luk na jižním úpatí hlavního hřebene Vizovických vrchů v nadmořské výši 440 m. První písemná zmínka se…
„Cestoval“ jsem tuhle prstem a očima po mapách.cz, chtěje naplánovat túru do blízkých i trochu vzdálenějších skalních oblastí, které jsem dlouho neviděl... ale nastal jistý zádrhel. Z některých…
Desetitisícové hanácké město Litovel je svým „zasvěcením“ v podstatě rozděleno mezi dva muže, pyšnící se „titulem“ svatý. Jedná se o sv. Marka a sv. Jana Nepomuckého … a v obou těchto případech je…
Po vlastní kapli toužili místní od nepaměti, ale naplnění svého snu se dočkali až roku 2008. Až teprve tehdy se novodobé sakrální stavení spolu se zvoničkou začalo stavět a po svém dokončení se…