Expozice je členěna do tématických celků (Stopy vedou do pravěku, Od tržní osady k městu, Řemesla na předměstích, Z měšťanské kuchyně, Město v hradbách, Poklady ukryté pod dlažbou města, Dům a ulice města v minulosti). Expozice bude klást důraz především na výpověď trojrozměrných exponátů umístěných ve vitrínách s minimem textových informací. Textové, obrazové a ostatní doplňující informace získá návštěvník především formou nabídkových audiovizuálních programů, které si může sám zvolit. Například formou dotykových čidel a plošné obrazovky může na zmenšeném modelu města zachycujícím jeho podobu z poloviny 19. století procházet ulicemi města. Pomocí této „virtuální" procházky městem se dozví vše stavebním vývoji, památkových objektech a kulturních dějinách města. Základní schéma expozice je navíc ještě oživeno modelovými rekonstrukcemi. Kromě zmíněného modelu města zde je také středověká hrnčířská pec s dílnou hrnčíře, černá kuchyně měšťanského domu, středověká odpadní jímka a skutečný, více než tři století starý dřevěný vodovod objevený pod dlažbou jedné z kroměřížských ulic. Mezi „poklady" nalezenými pod městskou dlažbou návštěvník m.j. uvidí také doklady středověké gramotnosti a drobného užitého umění, středověké, renesanční a barokní dekorativní kamnové kachle, ale také skutečné mincovní poklady a tezaury šperků a jiných cenností, ukrývané obyvateli města v dobách nebezpečí.
VíceNárodní kulturní památka a muzeum moderního umění. Organizování programů pro děti a nabídka komentovaných prohlídek.
VíceArcibiskupský zámek v Kroměříži je dominantou historického města Kroměříže a hlavním magnetem návštěvníků památkové rezervace.
VíceNávštěvníci se seznámí s tvorbou východočeského sochaře Vojmíra Vokolka a s obrazy jeho synovce Václava Vokolka.
VíceShlédnout můžete keramiku, která se vyráběla přímo na zámku, rajnochovskou keramiku, dílo restaurátora pražských děl - Oldřicha Drahotušského a v poslední místnosti pracovnu zakladatele muzea - Františka Táborského.
Více